Tisztújítás a Magyarországi Fegyveres Biztonsági Őrök Szakmai Egyesületénél

Tisztelt Tagtársak! Kedves Érdeklődők!

2014. december 12-én az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépészmérnöki Kar épületében került sor a Magyarországi Fegyveres Biztonsági Őrök Szakmai Egyesülete tisztújító taggyűlésének megtartására. A megalakulás óta eltelt 5 év, így az Alapszabály értelmében az Elnökség összehívta a küldötteket is magába foglaló egyesületi Taggyűlést. A Taggyűlés elfogadott napirendi pontjai az alábbiak voltak.

  1. Beszámoló az elmúlt 5 év munkájáról. Előadó: Szigeti Lajos elnök
  2. Beszámoló az Egyesület elmúlt 5 évének gazdálkodásáról. Előadó: Gulyás Sándor Felügyelő Bizottság Elnöke
  3. Választási Bizottság elnökének tájékoztatója a jelöltállításról, illetve annak menetéről. Jelöltek ismertetése.
  4. Tisztújítás
  5. Szavazatszedő Bizottság Elnökének jelentése a választás eredményéről
  6. Vendégek hozzászólása
  7. Taggyűlés bezárása

DSC_0341

A Taggyűlés hivatalos munkájának megkezdése előtt a rendezvény otthonának adó egyetem nevében Dr. Horváth Sándor egyetemi tanár a Kar Dékánja köszöntötte a taggyűlést és egyben örömét fejezte ki, hogy otthont adhattak e tisztújításnak. Sok sikert kívánt a választáshoz és reményét fejezte ki, hogy az egyesület és a Kar között a jövőben hatékony együttműködés alakul ki.

Ezt követően Szigeti Lajos elnök beszámolójában az alábbi fő témákra és területekre fókuszált, melyeket a megalakuláskor elhatározott az Egyesület:

Megalakulását követően az egyesület az alábbi 4 fő célkitűzését fogalmazta meg

  1. Kezdeményezzük a fegyveres biztonsági őr munkakör szakmásítását
  2. Legyenek rendszeresek saját szervezésben a szakmai konferenciáink
  3. Szervezzünk éves szakmai versenyeket, ahol a felkészültség, a tudás és az összetartozás erősítése legyen a cél
  4. Érjük el, hogy a hatóságok tekintsenek bennünket partnernek és a jogszabályváltozások során vonjanak be azok folyamatába

Ezek mellet további folyamatokat is elindítottunk

  • Egyesület saját honlapjának létrehozása, működtetése
  • Tagság létszámának emelése
  • Őrségek egymás közötti szakmai látogatása, tapasztalatcsere
  • Parancsnoki továbbképző tanfolyamok újraszervezése
  • A közhasznúsági fokozat elérése
  • Az év fegyveres biztonsági őr cím alapítása és odaítélése szabályainak kidolgozása

Beszámolójában szólt arról is, amiben erősödnünk kell, illetve új elképzelések felvetése és megvalósítása

  • Tagság toborzása, a tagsági lét vonzóbbá tétele
  • A z elképzelt de még be nem indított parancsnoki továbbképzések valóra váltása. Ehhez a megfelelő intézmények megkeresése, részben már megtörtént
  • Elkezdtük, azonban érdemben még nem valósult meg az év fegyveres biztonsági őr cím rendszerének kialakítása, kidolgozása
  • A z Egyesület megalakulása elején elindult, azonban nem folytatódott az őrségek látogatása, az elképzelt szakmai tapasztalatcsere folytatása, melynek korábban voltak hasznos hozadékai
  • Hasznos lenne továbbá egy olyan szakmai műhely létrehozása, mely az éves konferenciákon kívül segíti az őrségek munkáját, egyfajta hátteret ad, ha bármilyen szakmai kérdésben tanácsra, vagy segítségre van szükségük

Az elnök beszámolójában kiemelte, hogy az Egyesület alapvállalásai megvalósultak, működésének alapköveit sikerült lerakni és biztosítani a működéshez szükséges anyagi forrásokat. Mindezek nem valósultak volna meg,  az Egyesület választott tisztségviselői, illetve a kitűzött célokat támogató tagság, valamint az együttműködések során kialakult jó partneri viszonyok hiányában. Végül az elnök megköszönte az elmúlt 5 év munkáját és támogató együttműködését valamennyi érintettnek, külön kiemelve Szabó Lajos nyá. r. alezredes oktatási szakértő és Rácz György tü. ezredes tűzoltósági főtanácsos a BM OKTF igazgatójának  munkáját és támogatását, akik a fegyveres biztonsági őr szakmásításának folyamatában rendkívül sokat segítettek.

Ezt követően a Felügyelő Bizottság Elnöke Gulyás Sándor számolt be az Egyesület gazdálkodásáról.

Beszámolójában az alábbiakat emelte ki:

Az egyesület 5 évvel ezelőtt gyakorlatilag a nulláról indult. Sem támogatókkal, sem pedig még tagdíjakkal nem rendelkeztünk. A gazdálkodás fő szempontja az átláthatóság, a takarékosság és a költségérzékenység volt. Ezek szellemében kezdtük meg felépíteni azt a pénzügyi-vagyoni bázist, melyet mára elértünk.

Bevételeink kisebb hányada a tagdíjakból származik. A tagdíjak összegét a megalakulás óta egy alkalommal emeltük 200-ft-tal, 1400.-ft/évre. Ezek a tagdíj összegek természetesen nem fedezik az egyesület működési költségeit, így szükségessé vált olyan támogatók megkeresésére, akik rendszeresen kisebb, nagyobb összegekkel támogatják az egyesület rendezvényeit. Tagszervezeteinken keresztül eljutottunk több olyan vállalathoz, ahol fegyveres biztonsági őrség működik. Megkeresésünkre az évi két rendezvényünket rendszeresen szponzorálják. Ugyancsak bevételi forrásként jelentek meg olyan szakmai kiállítók, akiknek lehetőséget biztosítottunk arra, hogy a rendezvényeken kiállítsák termékeiket. E bevételi források biztosították az egyesület zavartalan pénzügyi működését, mellyel sikerült megvalósítanunk egyfelől azt, hogy célkitűzéseink jelentős részét teljesíteni tudjuk, másfelől olyan pénzügyi helyzetet tudtunk teremteni, hogy mára rendelkezünk egy jelentősebb pénzügyi bázissal.

Bevételeink és költségeink megfelelő arányban állnak, sőt a bevételek jelentősen meghaladták a kiadásainkat. Minden esetben törekedtünk arra, hogy csak a tevékenységünkkel összefüggő kiadásokat eszközöljünk, figyelemmel arra, hogy a befolyt összeget egy része tagdíj, azaz a tagság pénze. Ennek megfelelően a két nagy rendezvényünk a konferenciák és a versenyek képezték a kiadásaink jelentős részét, azonban ahogy említettem a szponzorálások során befolyt összegek fedezték a folyó kiadásainkat.
Fontosnak tartanám kiemelni, hogy az egyesület tisztségviselői tevékenységüket szabadidőből, ellenszolgáltatás nélkül végezték. Ennek megfelelően személyi jellegű bér, vagy egyéb kifizetés nem történt az elmúlt 5 évben.
A Felügyelő Bizottság az elmúlt években felelős, takarékos gazdálkodást tapasztalt az egyesület vagyonának kezelésével kapcsolatban. A könyvelési terület rendezett, naprakész.

A beszámolókat a taggyűlés elfogadta és további eredményes és gazdaságos működésre kérte, illetve hívta fel a figyelmet.

A beszámolók lezárását és elfogadását követően Szigeti Lajos elnök bejelentette, hogy az elnökség, illetve a választott tisztségviselők mandátuma lejárt. Javasolta, hogy a továbbiakban válasszanak levezető elnököt, aki a taggyűlés további menetét vezeti és a választásokat lebonyolítja. A taggyűlés erre a feladatra Kovács Tibort választotta meg.

A tisztújítás eredményeképpen a levezető elnök az elkövetkezendő 5 évre az alábbi új megválasztott tisztségviselőket jelentette be.

Az egyesület elnökének a Taggyűlés Szigeti Lajost választotta meg.

Az egyesület alelnökeinek a Taggyűlés Kovács Tibort, Végh Csabát, Gulyás Sándort és Giczi Istvánt választotta meg.

Az egyesület titkárának a Taggyűlés Adamkó Ferencet választotta meg.

Az egyesület Felügyelő Bizottsága Elnökének a Taggyűlés Finszter Róbertet, tagjainak Harsányi Istvánt és Habarics Imrét választotta meg.

Az egyesület Fegyelmi Bizottsága Elnökének a Taggyűlés Farkas Györgyöt, tagjainak Ferenczi Sándort és Simon Istvánt választotta meg.

Kovács Tibor levezető elnök elsőként gratulált a megválasztott elnöknek és az új tisztségviselőknek.

Végül a tisztújítást követően Szabó Lajos nyá. r. alezredes oktatási szakértő, valamint Dr. Szűcs Endre a Kar adjunktusa kért szót, akik mint meghívottak vettek részt a Taggyűlésen. Hozzászólásaikban kiemelték az egyesület létének fontosságát, az eddig elért eredményeket. Arra buzdították az egyesület újonnan megválasztott vezetését, hogy az Egyetemmel karöltve kezdjenek el olyan a fegyveres biztonsági őrséget is érintő oktatási, továbbképzési programok kidolgozását, melyben az egyetemi Kar vezetése partnerként tud részt vállalni és érdemben hozzájárulni e szervezet és az őrségek szakmai fejlődéséhez.