Lezajlott a Fegyveres Biztonsági Őrségek XVI. országos konferenciája

Április 10-11.-én eredményesen és jó hangulatban lezajlott a Fegyveres Biztonsági Őrségek XVI. konferenciája Balatonföldváron, a Hotel Jogarban. A rendezvényen a szakma jeles képviselői gyűltek össze, hogy áttekintsék a biztonságtechnológia és az élőerős védelem aktuális kérdéseit.

Az idei konferencia kiemelt témakörei között szerepelt az élőerős védelem és a modern biztonságtechnológia kapcsolata, a technológiai újítások szerepe, valamint a múlt tapasztalatainak jövőbe mutató tanulságai. Az előadások során részletesen foglalkoztak olyan innovatív megoldásokkal, mint az intelligens kamerarendszerek, biometrikus azonosítók, valamint a mesterséges intelligencia által vezérelt elemzőrendszerek alkalmazási lehetőségei.

A programban helyet kapott az Országos Rendőrfőkapitányság országosan elrendelt fegyver- és lőszerellenőrzéseinek tapasztalatait összegző előadás, a Z generáció munkamoráljának sajátosságai, valamint általában a generációk közötti különbségek, különös tekintettel a biztonsági szakterületre. Bemutatásra kerültek továbbá olyan technológiai újítások, mint az “eye tracking” technológia alkalmazása az intézkedéstaktikai képzésben, a védelmi rendszerek operátori munkájában és a munkavégzés ergonómiájában, illetve a kritikus infrastruktúrák perimetrikus védelmében alkalmazható hőképradar-rendszerek.

Szintén hangsúlyos téma volt a stressz kezelése, amelyet több nézőpontból is megvizsgáltak és bemutattak az előadók a fegyveres szolgálatot ellátók vonatkozásában. Az oktatás-képzés területén az NKÖV Nonprofit Kft. fegyveres biztonsági őrségének parancsnoka ismertette a kulturális területen zajló alap- és továbbképzési folyamataikat az új belépők és a már rendszerben dolgozó állomány számára. Emellett szó volt az elektromos sokkolók új generációs modelljeiről is, melyeket a résztvevők közvetlenül megismerhettek.

Érdekes történelmi visszatekintést adott a Határőrség megalakulásának történetéről szóló előadás, amely különösen értékes volt azok számára, akik kevésbé ismerték ennek a nagy múltú szervezetnek a történetét. Az előadást követően a Határőr Kultúráért Alapítvány és a Magyarországi Fegyveres Biztonsági Őrök Szakmai Egyesülete egy korábbi egyeztetés alapján, együttműködési megállapodást kötött, melyet a helyszínen Vájlok László az Alapítvány elnöke és Szigeti Lajos egyesületi elnök írtak alá.

A konferencia második napján a prediktív rendészet jelentőségéről és alkalmazási területeiről, ezen belül a mesterséges intelligencia fizikai biztonságot támogató intézkedések tapasztalatairól is szó esett. A továbbiakban hallhattunk olyan hatékony megoldásokról, amelyek nagymértékben támogatják a rendezvények biztosítását a privát kluboktól az állami ünnepeken át a kritikus infrastruktúrák védelméig a legmodernebb biztonságtechnikai és fizikai védelmi megoldásokat alkalmazva és azokat ötvözve.

A konferencia kerekasztal-beszélgetéssel zárult, ahol a résztvevők áttekintették a fegyveres biztonsági őrségekre vonatkozó jogszabályok helyzetét, a módosítások szükségességét, valamint megvitatták a meglévő szakmai és jogi hiányosságokat és ellentmondásokat, mely már évek óta rendezetlenek.

A konferencián résztvevők egyetértettek abban, hogy bár a technológia egyre fejlettebb, továbbra is kulcsfontosságú az emberi tényező. Az ösztön, a helyzetfelismerés és a döntéshozatal képessége. Egy kamera rögzítheti a történéseket, egy algoritmus kiértékelheti a kockázatokat, ám ezek az eszközök önmagukban nem képesek cselekedni vagy döntéseket hozni.

A konferencia fő célja az információcsere mellett az volt, hogy a múlt tapasztalatait figyelembe véve, kihasználva a jelen technológiai lehetőségeit, felkészüljünk a jövő kihívásaira. A fegyveres biztonsági őrségek szerepe mind a múltban, mind a jövőben a védelem és a biztonság fenntartása marad, amelyet kizárólag jól képzett és tapasztalt szakemberek tudnak biztosítani.

A konferencia előadóinak neve és az előadások pontos címe a csatolt programban megtalálhatóak.