Erős pofon a kamarának: se elfogadott pénzügyi terv, se szakmai elnökhelyettes

A pénteki küldöttgyűlésen lemondott megbízatásáról a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara (SZVMSZK) szakmai elnökhelyettese – tudta meg a Biztonságpiac.hu. Érdeklődésünkre Pataki Rezső, aki egyben a kamara Tolna megyei elnöke is, azzal indokolta döntését, hogy szakmai munkájához még a minimálisan szükséges háttértámogatást sem kapta meg. Az SZVMSZK pénteki országos küldöttgyűlése egyébként nem fogadta el a kamara 2016-os pénzügyi tervét sem.

Nem veszélyeztetik a kamara munkáját az SZVMSZK pénteki országos küldöttgyűlésének fejleményei – közölte lapunkkal Német Ferenc elnök.

Márpedig a pénteki küldöttgyűlés „izgalmasan” zajlott: amellett, hogy Pataki Rezső (képünkön balra), aki megbízott szakmai elnökhelyettesként az elmúlt egy évben nagy elszántsággal és szakmai tenni akarással végezte munkáját, lemondott pozíciójáról, majd – ettől függetlenül – a küldöttgyűlés nem adta meg a kellő (kétharmados) támogatottságot a kamara 2016-os pénzügyi tervének elfogadásához.

De nézzük is, mi áll a pénteki fejlemények hátterében.

Mint azt megkeresésünkre Pataki Rezső elmondta: amikor tavaly júniusban megbízták a kamara szakmai elnökhelyettesi feladatainak ellátásával, ambíciója az SZVMSZK szakmai munkájának megreformálását célozta. Ebből a lendületből fakadóan, Pataki irányításával elkészült a kamara aktuális helyzetének értékelése, egy cselekvési program, valamint egy középtávú terv is, amely féléves feladatokra bontva határozta meg a tennivalókat. Pataki elnökhelyettesi megbízatása tehát annak, a szakmát átfogó programnak a kidolgozásával kezdődött, amellyel az elnökség már régóta adósa volt a piacnak.

A tavaly elvégzett helyzetértékelésnek megfelelően tervszerű munka indult, amely elsősorban a kamara iránti szakmai bizalom helyreállítását tűzte ki célul. Emellett hangsúlyos elem volt a kommunikációs munka is, azért, hogy a magánbiztonsági-vagyonőri szakma tudja, hogy milyen munkát végez a kamara. Ugyancsak ebben az időben számos szakmai, illetve a magánbiztonsághoz szorosan kapcsolódó intézménnyel, szervezettel vették fel a kapcsolatot, mondván: a kamarának a szakma egészét kellene összefognia. Tárgyalások kezdődtek tehát többek között a Magánbiztonsági Ágazati Párbeszédbizottság mindkét – munkaadói és munkáltatói – oldalával, a Terrorelhárítási Központtal, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanáccsal és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal is.

Megkeresésünkre Pataki azt is elmondta, hogy megbízatása alatt olyan további, régi adósságait is törleszteni kezdte a kamara, mint a szakmai ajánlások kidolgozása – például a beléptetési, intézkedési vagy csomagátvizsgálási protokollal kapcsolatban.

Mindazonáltal Patakinál egy év után most „betelt a pohár”, mivel – elmondása szerint – a munkájához szükséges minimális támogatást sem kapta meg a kamara országos elnökétől. Ez alatt a kamara stratégiai és mindennapi szakmai kapcsolatait befolyásoló információk – szándékos vagy akaratlan – visszatartását értette Pataki. Mint a Biztonságpiac.hu-nak kijelentette: a kamarában elveszett a szakmaiság. A leköszönő megbízott elnökhelyettes a pénteki küldöttgyűlésen sem rejtette véka alá véleményét, beszédét pedig – információink szerint – vastaps fogadta.

Mindezzel kapcsolatban Német Ferenc kamarai elnök érdeklődésünkre elmondta: megérti és elfogadja a megbízott elnökhelyettes döntését. Az elnök egyébként úgy emlékszik vissza Pataki megbízatására, hogy „érkezése friss vért hozott a kamarai munkába”.

A szakmaiságon tehát nincs vita, azon viszont sokkal inkább, hogy az SZVMSZK 2016 közepén még mindig nem rendelkezik az ez évre vonatkozó, elfogadott pénzügyi tervvel.

Mint azt Német lapunknak elmondta: jogászok bevonásával vizsgálják a jelenlegi helyzetet. Azt azonban az elnök megjegyezte, hogy mindezek a fejlemények nem veszélyeztetik a kamara működését, hiszen a törvény csupán azt írja elő, hogy a megelőző évi, elfogadott mérleget határidőre le kell adniuk, ez pedig Német állítása szerint meg is történt. Mindenesetre – az elnök úgy véli – a kamara köteles ellátni feladatait, ezt pedig meg is teszi, illetve kötelezettségének megfelelően jelzi az illetékes minisztériumoknak a kamara finanszírozásában kialakult „nehézségeket”.

Ugyanakkor a kamara elnöke szerint a kamara működése 2016-ra biztosított, igaz, a mostani keret csak az országos szervezet fenntartására elegendő. Német tájékoztatása szerint az országos szervezet működtetése havi 3,5-4 millió forintba kerül. A kamara elnöke megjegyezte azt is: az elnökség tagjai ingyen végzik a munkájukat, azért tiszteletdíjat nem, csupán – részleges vagy teljes körű – költségtérítést kapnak.

A vagyonvédelmi szakmai kamara átalakítására a közelmúltban Valenta László, az SZVMSZK társadalmi elnöke tett javaslatot a Belügyminisztériumnak, amelyről részletek a Biztonságpiac.hu egy korábbi cikkében ezen a linken olvashatók.